Ako funguje záťažová deka
Záťažové prikrývky, tiež nazývané senzorické prikrývky alebo záťažové deky sa úspešne používajú pri problémoch so spánkom a tiež pomáhajú pri depresii, úzkosti a obsedantno-kompulzívnej poruche. Často sa používajú v kombinácii s terapiou vývinových porúch (vrátane ADHD, autizmu, Aspergerovho syndrómu, Downovho syndrómu, Tourettovho syndrómu atď.) u detí a dospelých. Pozitívny účinok vážených prikrývok možno preukázať aj pri poruchách senzorickej integrácie.
Záťažová prikrývka je kľúčom k uvedomeniu si tela
Ako už názov napovedá, záťažová deka nie je obyčajná deka. Váži viac. Táto hmotnosť sa mení v závislosti od telesnej hmotnosti a výšky používateľa. Je dôležité zvoliť správnu hmotnosť (10% telesnej hmotnosti užívateľa). Hlboký tlak vyvíjaný váhou prikrývky uvoľňuje kĺby, svaly a šľachy. Vďaka tomu vaše telo odpočíva vnútorne aj navonok. Povedomie o tele sa normalizuje. Tento stav sa nazýva aj sebaorganizácia.
Terapeutka Tina Champagne si všimla, že váha senzorickej prikrývky pomáha lepšie pochopiť reflexy tela a regulovať negatívne emócie. Pani Champagne tiež odporúča používať terapeutickú prikrývku na liečbu depresie a záchvatov paniky.
Zlepšenie kvality spánku
Záťažová prikrývka môže výrazne zlepšiť kvalitu vášho spánku. Problémy so spánkom majú mnoho podôb. Možno vám choroba sťažuje zaspávanie alebo nemôžete v noci otáčať hlavou a strácate sa v špirále strachu. Možno denný/nočný rytmus nefunguje, takže jednoducho nemôžete zaspať, alebo nadmerná stimulácia, ktorej ste každý deň vystavení, neumožňuje vášmu nervovému systému upokojiť sa. Príčin nedostatku spánku je veľa, no vo väčšine prípadov môže pomôcť záťažová prikrývka.
Záťažové prikrývky podporujú uvoľňovanie hormónu šťastia serotonínu a zároveň znižujú hladinu kortizolu (tzv. stresový hormón). Hlboký tlak vyvíjaný váhou signalizuje pocit bezpečia a istoty v tele. Účinok je euforický pocit úplného uvoľnenia tela a nervového systému. Telo uvoľňuje aj hormón spánku – melatonín – takže môžete pokojne, hlboko a rýchlo zaspať alebo pokojne sedieť na gauči či v práci. Telo sa dokáže cez noc obzvlášť dobre zregenerovať a na druhý deň ste opäť fit, produktívni a v lepšej nálade. Bez preháňania sa dá povedať, že kvalita života sa zvyšuje.
Záťažová deka pre pacientov s chronickou bolesťou
Ľudia trpiaci chronickou bolesťou jasne hovoria, že cítia úľavu, keď spia pod záťažovou prikrývkou. Hlboký tlak tlmí bolesť, takže v niektorých prípadoch môžu byť prebiehajúce liečby skrátené alebo prerušené. Tina Champagne mohla na svojich pacientoch pozorovať, že bolesť sa skôr rozšírila do viacerých oblastí tela, než by sa s veľkou intenzitou koncentrovala na jedno miesto. Tento prenos vnemov je veľkou úľavou pre tých, ktorí trpia veľmi silnými bolesťami.
Aký je najlepší spôsob použitia zaťaženej prikrývky?
Záťažové prikrývky sú zdravotnícke pomôcky a preto je potrebné dodržiavať určité pokyny na ich používanie. Ak ste si vedomí akýchkoľvek respiračných, srdcových alebo obehových problémov, vždy vám odporúčame, aby ste sa pred zakúpením zaťaženej prikrývky poradili so svojím lekárom. Ľudia s diagnostikovanou skoliózou alebo cukrovkou by tiež mali vyhľadať lekára.
Záťažové prikrývky sú k dispozícii pre deti aj dospelých. Ak chcete kúpiť deku pre dieťa do 12 mesiacov, poraďte sa najskôr so svojím detským lekárom. Hmotnosť terapeutickej prikrývky nemôže byť príliš veľká a mala by byť približne 10% telesnej hmotnosti. Nezakrývajte hlavu a krk dieťaťa prikrývkou. Dieťa musí mať vždy možnosť voľne dýchať a necítiť sa preťažené. Porozprávajte sa so svojím dieťaťom a uvidíte, ako reaguje na váhu. Často stačí, keď dieťa prikryjete asi 20 minút pred spaním.
Terapeuti odporúčajú záťažové prikrývky pre nasledujúce choroby a poruchy:
- ADHD,
- hlboké vývojové poruchy,
- mozgová obrna,
- autizmus,
- poruchy senzorickej integrácie,
- Aspergerov syndróm,
- Downov syndróm,
- Hallermannov-Streiffov syndróm,
- Rettov alebo Tourettov syndróm,
- posttraumatická stresová porucha,
- CPTSD,
- traumatické zranenie mozgu,
- Syndróm nepokojných nôh (RLS),
- epilepsia,
- úzkosť a obsedantno-kompulzívne poruchy,
- depresia,
- bipolárnej poruchy (BAS).