Často kladené otázky
1/ Ako funguje záťažová prikrývka?
Hmotnosť je najdôležitejším rozdielom medzi bežnou prikrývkou a záťažovou prikrývkou. Vďaka vhodnej hmotnosti má záťažová deka terapeutické vlastnosti. Jej hlbkový tlak vyvíjaný na naše telo uvoľňuje kĺby, svaly a šľachy. Pamätajte, že hmotnosť prikrývky musí byť prispôsobená hmotnosti a výške užívateľa!
Chcete si oddýchnuť psychicky aj fyzicky? Prečítajte si článok: TU
2/ Kedy by ste nemali používať záťažovú prikývku?
Záťažová deka je absolútne bezpečná. Odporúča sa však, aby deti do 5 rokov alebo vážiace menej ako 20 kg používali zaťažovú prikrývku pod dohľadom dospelej osoby. Deti, ktoré používajú prikrývku samostatne, ju musia vedieť zo seba vždy rýchlo a samostatne odstrániť.
Záťažové prikrývky by nemali používať pacienti s pokročilým diabetom typu B, pretože ich krvný obeh je horší. Deka by sa tiež nemala používať v prípade diabetickej nohy.
Tiež neodporúčame používať záťažovú prikrývku, ak máte astmu alebo spánkové apnoe.
Ľudia s problémami s obličkami (najmä dialyzovaní) by sa mali poradiť s lekárom o kontraindikáciách používania záťažovej prikrývky. Takáto konzultácia sa odporúča aj v prípade artrózy a hernie chrbtice – prikrývka môže príznaky zhoršiť.
3/ Pre koľko ľudí je záťažová prikrývka určená?
Záťažová deka je personalizovaná, vyrobená individuálne podľa telesnej hmotnosti, preto by každú prikrývku mal používať iba používateľ, pre ktorého bola vybraná.
4/ Prečo sú senzorické prikrývky drahé?
Závažie teda sklenené mikrogulôčky sú náročné na výrobu a sú vyrábané v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja a za férových pracovných podmienok. Prikrývky sú vyrábané ručne. Vďaka použitiu najkvalitnejších tkanín si naše produkty zachovávajú svoje terapeutické vlastnosti po mnoho rokov.
Pamätajte, že kúpa záťažovej prikrývky je jedinečná a dlhodobá investícia do vášho zdravia. Vzdajte sa liekov na spanie a doprajte si hlboký spánok, vďaka ktorému predídete vzniku mnohých chorôb.
Viac o procese výroby si môžete prečítať TU
5/ Koľko by mala vážiť záťažová deka?
Hmotnosť záťažovej prikrývky by mala byť 10% vašej telesnej hmotnosti. Ak potrebujete pomoc, použite našu váhovú kalkulačku pre deti a dospelých
Tabuľky s výpočtom nájdete TU
6/ Pre koho sú záťažové deky určené?
Záťažové deky sú vhodné pre každého bez ohľadu na jeho výšku, váhu a vek. Záťažová prikrývka by mala predstavovať 10 % vašej telesnej hmotnosti. O určitých kontraindikáciách a odporúčaniach píšeme v otázke číslo 2 „Kedy by ste nemali používať záťažovú prikrývku?“.
7/ Aký je rozdiel v prevedení Bavlna/Bavlna a Polar (Bavlna/Fleece)?
Záťažová deka vyrobená z oboch strán z priedušnej bavlny, vás udrží v chlade aj v horúcich letných dňoch avšak v zime by to moho byť problém. Preto odporúčame prevedenie Polar. Takéto prevedenie má jednu stranu deku z Fleecovej látky, ktorú oceníte hlavne v zimných mesiacoch kedy Vás príjemne zahreje. Dá sa povedať že ide o letné a celosezónne prevedenie.
8/ Ako prať záťažovú deku?
Naše záťažové deky môžete prať v práčke pri teplote 30ºC. Sušenie v sušičke však neodpoúčame.
9/ Existujú vedecké dôkazy o liečebných účinkoch záťažových prikrývok?
V posledných rokoch bolo vykonaných a publikovaných mnoho výsledkov výskumov, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv záťažových prikrývok na ľudské zdravie. Viac vedeckých dôkazov o priaznivých účinkoch zaťažených prikrývok na zdravie nájdete tu:
10/ Záťažová prikrývka a vek dieťaťa. Kedy ich môžu používať aj malí?
Deti staršie ako 2 roky môžu využívať vlastnosti záťažových prikrývok avšak pod dohľadom. Bezpečné použitie u detí sa predpokladá vtedy keď sa dieťa dokáže samostatne a bez pomoci odokryť spod záťažovej deky v prípade negatívnych pocitov. U menších detí sa odporúča požitie najskôr konzultovať s pediatrom.
11/ Prepláca záťažovú deku zdravotná poisťovňa?
Nie, ale to neznamená, že používatelia sa nemôžu obrátiť na zdravotnú poisťovňu s individuálnou žiadosťou o dofinancovanie takéhoto nákupu.
12/ Môžem na záťažovú deku použiť štandardnú obliečku na periny?
Záťažové prikrývky sú určené na použitie bez štandardných posteľných obličok. Navyše vďaka svojej hmotnosti môže používanie obyčajnej obliečky spôsobiť nielen jej skĺznutie, ale aj stratu terapeutickej hodnoty.
13/ Môžu záťažovú prikrývku používať tehotné ženy?
Vo všeobecnosti neexistujú žiadne zdravotné kontraindikácie, ale v záujme zdravia vášho dieťaťa sa najskôr oplatí konzultovať použitie s vaším tehotenským lekárom.
14/ Dodávajú sa záťažové prikrývky so zárukou?
Ako na všetky produkty, aj na senzorické prikrývky sa vzťahuje štandardná záruka.
15/ Výplň mojej prikrývky nieje rovnomerne rozložená. Prečo?
Každé vrecko záťažovej prikrývky je naplnené rovnakým množstvom sklenených mikroguľôčok. Guľôčky tiež podliehajú gravitácii a najčastejšie sa zhromažďujú v dolných rohoch v závislosti na náklone deky. Kedže niesú prilepené, vo vrecku sa voľne pohybujú - nejde o chybu výrobku. Pohyb nijako neobmedzuje liečivé ani terapeutické vlastnosti.
16/ Musím dieťaťu kupovať každý rok novú prikrývku?
NIE Odporúčaná prikrývka je zvyčajne o 40 cm dlhšia ako telesná veľkosť dieťaťa. Táto rezerva vám umožňuje bezpečne používať prikrývku 2-3 roky. Zvyčajne tak dlho trvá, kým dieťa vyrastie o 40 cm a priberie cez 10 kg.
17/ Prečo nebola v mojom balíku faktúra?
Z dôvodu ochrany životného prostredia neprikladáme do balíka faktúru v papierovej forme.
18/ Pri akých ochorenia záťažová prikrývka pomáha?
Zaťažová prikrývka môže mať priaznivý vplyv na nasledujúce stavy a choroby:
- poruchy spánku/nespavosť (alebo problémy so zaspávaním),
- ADD a ADHD,
- stres,
- Aspergerov syndróm a autizmus,
- syndróm nepokojných nôh (RLS), ktorý je spôsobený chemoterapiou alebo menopauzou,
- záchvaty úzkosti a paniky,
- psychické a fyzické napätie,
- poruchy senzorickej integrácie
- u ľudí nad 65 rokov môže zmierniť príznaky napríklad Alzheimerovej alebo Parkinsonovej choroby,
- starecká demencia.
.