Rady a tipy
Čo je to záťažová deka? Ako si správne vybrať tú správnu záťažovú prikývku aby Vám vyhovovala a efektívne plnila svoj účel? V nasledujúcich riadkoch si povieme a vysvetlíme na čo slúži táto senzorická záťažová pomôcka a ako postupovať pri správnej voľbe veľkosti a váhy záťažovej deky. Existujú presné postupy, ktoré by ste pri nákupe mali dodržať.
Záťažová prikrývka I Správny výber záťažovej deky I Pomoc pri úzkostných stavoch I Kontraindikácie
1/ Záťažová prikrývka
Čo je to záťažová prikrývka?
Zaťažová prikrývka, nazývaná aj senzorická prikrývka senzorický paplón záťažová papló,n alebo záťažová deka sa používa ako doplnok pri liečbe mnohých psychofyzických porúch, najmä tých, ktoré súvisia s nesprávnym fungovaním tzv. proprioceptívneho systému, zodpovedný za hlbkové vnímanie svojho tela.
Tento systém vďaka receptorom umiestneným vo svaloch a šľachách zabezpečuje vnútorný „sebapocit“, teda uvedomenie si polohy jednotlivých častí tela. Vďaka tomu vám umožňuje konať a pohybovať sa bez toho, aby ste museli každú činnosť vedome analyzovať a spracovávať informácie z iných zmyslov, ako sú hmat, sluch, zrak a čuch.
Ako funguje Záťažová deka? Tento typ prikývky je veľmi ťažký. Vďaka tomu pritláča telo človeka ležiaceho na matraci, čím stimuluje proprioceptívny systém k správnej činnosti . V závislosti od povahy poruchy môže byť tento účinok upokojujúci alebo stimulujúci.
Na rozdiel od bežných prikrývok plnených páperím alebo polyesterovými vláknami má terapeutické prikrývka úplne inú štruktúru. Vo vnútri je jemný sklenený granulát a používa sa aj prírodná, antialergická podstielka. Celá je lemovaná mäkkou, jemnou tkaninou, ktorá zaisťuje tepelný komfort a vysokú priedušnosť.
Záťažové prikrývky boli pôvodne určené predovšetkým pre deti s poruchami senzorickej integrácie (SI) . Tento koncept zahŕňa nesprávne spracovanie zmyslových podnetov nervovým systémom, najmä v proprioceptívnom a hmatovom systéme, čo sa prejavuje okrem iného v nevhodnej motorickej koordinácii, hyperaktivite, zníženej alebo zvýšenej citlivosti na vonkajšie a vnútorné faktory, ako aj poruchy reči a správania.
V dnešnej dobe má však senzorický paplón oveľa širšie uplatnenie a odporúča sa nielen deťom, ale aj dospelým. Kto môže používať zaťaženú prikrývku?

Záťažová prikrývka sa odporúča pre deti, ktoré trpia zdravotnými a vývojovými problémami ako sú:
- ADHD, teda porucha pozornosti s hyperaktivitou – porucha spôsobujúca nadmernú aktivitu a impulzívnosť spolu s problémami s koncentráciou.
- Aspergerov syndróm - porucha autistického spektra charakterizovaná okrem iného narušenými sociálnymi interakciami, sklonom k izolácii, ochudobnenou rečou, ako aj nadpriemernými vlohami v úzkej vybranej oblasti.
- Autizmus - vývojová porucha postihujúca centrálny nervový systém , prejavujúca sa okrem iného intelektuálnou nevyvinutosťou, stiahnutím sa, odcudzením a problémami s integráciou zmyslových zážitkov.
- Tourettov syndróm - neurologická porucha spôsobujúca mimovoľné a násilné motorické a hlasové tiky.
- Downov syndróm – skupina genetických defektov, medzi ktoré patrí intelektuálna nevyvinutosť a abnormálna stavba jednotlivých telesných prvkov, ale aj oslabený svalový tonus a súbežne sa vyskytujúce poruchy senzorickej integrácie.
Senzorická deka pre dieťa by mala byť starostlivo vybratá v závislosti od aktuálnej hmotnosti a výšky dieťaťa . Prikývku by ste nemali kupovať zbytočne veľkú alebo s rezervou. V prípade pochybností sa výber oplatí konzultovať s odborníkom, ktorý sa o dieťa stará.
Rodičia sa niekedy pýtajú, či je záťažová deka pre bábätko dobrým riešením. Odpoveď je nie. Väčšina výrobcov neodporúča jej použitie u detí do dvoch rokov a s hmotnosťou nižšou ako 20-22 kilogramov.
Súvisí to s jemnou stavbou tela takýchto malých detí, ale aj s tým, že väčšina spomínaných porúch sa prejavuje vo veku minimálne dvoch rokov, často aj oveľa neskôr. Senzorické prikrývky pre deti v prvých mesiacoch života sú preto kontraindikované .
Záťažová prikrývka pre dospelého môže vykonávať presne tie isté funkcie v súvislosti s rovnakými poruchami. Všetky, hoci sa objavia v ranom detstve, sprevádzajú pacienta po celý život, aj keď v niektorých prípadoch intenzita príznakov klesá a sú lepšie kontrolované (SI, ADHD).
Senzorickú prikrývku pre dospelých je však možné použiť aj v iných prípadoch, ktoré nemusia nevyhnutne súvisieť s výskytom konkrétnych ochorení. Indikáciou pre použitie tohto typu deky môže byť zvýšené emočné a svalové napätie, ako aj psychomotorické vzrušenie súvisiace s každodenným nadmerným vystavovaním sa stresu.
Prikrývka môže pomôcť upokojiť podráždené nervy a zregenerovať nervový systém a bude mať aj tonizujúci účinok na svaly. Môže byť užitočná pre ľudí, ktorí trpia nespavosťou . Môže sa použiť aj pri poruchách súvisiacich s depresiou či úzkosťou (podrobnosti nižšie).
Záťažová prikrývka pre dospelých sa štruktúrou ani použitím nelíši od detských obliečok. Rozdiel je len vo váhe a veľkosti, keďže sú prispôsobené telesným rozmerom. V našej ponuke však máme rôzne motívy látok, ktorými sa deka personalizuje či už pre dieťa alebo pre dospelého
Pripomíname aj možnosť ušiť prikrývku s jednou zateplenou fleecovou stranou, ktorá príjemne hreje v chladnejšom obodbí


Najlepšia záťažová deka je taká, ktorej váha a dĺžka je dokonale prispôsobená vašim telesným parametrom. Existujú veľmi presné pokyny, ktoré by sa mali pri nákupe dodržiavať. Ako si vybrať hmotnosť záťažovej prikrývky? Je to veľmi jednoduché a na výpočty nepotrebujete kalkulačku.
Odporúča sa:
- Hmotnosť detskej detskej prikrývky má byť 10-15 percent telesnej hmotnosti dieťaťa. Napríklad pre dieťa s hmotnosťou 30 kilogramov je ideálnym riešením 3-4 kilogramová prikrývka. Ako bolo uvedené vyššie, neodporúča sa používať tento typ výrobkov u detí s hmotnosťou nižšou ako 20 kg.
- záťažová prikrývka pre dospelého by mala vážiť 10 percent telesnej hmotnosti. (napr. 80 kg človek potrebuje 8 kg deku) Samozrejme, aj napriek našej širokej ponuke sa nie vždy podarí vybrať model, ktorý toto kritérium dokonale spĺňa. V takejto situácii, pokiaľ odborník neodporučí inak, sa zvyčajne volí o niečo ťažšia prikrývka (napr. 8 kg pre človeka s hmotnosťou 77 kg a pod.).
2/ Záťažová deka a depresia
Mnoho pacientov sa pýta, či záťažová deka pomáha pri depresii, neurotických a úzkostných poruchách a nespavosti. Záťažová prikrývka nie je uznávaná ako liečebná metóda, ale veľa pacientov uvádza veľké zlepšenie stavu pri používaní záťažovej deky a v niektorých prípadoch môže byť významnou podporou štandardného farmakologického alebo psychoterapeutického postupu, najmä ak sú súčasne prítomné symptómy porúch senzorickej integrácie.
Terapeutická prikrývka dokáže upokojiť a vďaka svojej hmotnosti dodáva pocit bezpečia. Platí to najmä pre osamelých ľudí, ktorí spia sami a emocionálne trpia nedostatkom hmatových podnetov. Proti depresií sa odporúča praktizovať aj aktívny životný štýl a šport.
3/ Záťažová deka - pomoc pri úzkosti a záchvatoch paniky
Ľudia trpiaci úzkosťou a záchvatmi paniky sa zrazu bez zjavného dôvodu ocitnú v stave núdze. Tento stav sa nedá prekonať alebo sa to dá prekonať len ťažko. To je sprevádzané príznakmi, ako sú závraty, búšenie srdca, úzkosť a strata kontroly nad myšlienkami. V závislosti od ich závažnosti môžu tieto obavy a paniky obmedziť sociálne interakcie a ovplyvniť život človeka.
Záťažová prikrývka ponúka možnosť znížiť tieto stavy úzkosti. Problému, keď postihnutí ľudia už v takýchto podmienkach nedokážu jasne myslieť, ba dokonca ani cítiť, sa dá čeliť záťažovu prikrývkou. Správna váha dokáže zviditeľniť telo, zintenzívniť jeho vnímanie a zvýšiť pocit bytia tu a teraz.
Použitie záťažovej prikrývky môže pomôcť vášmu telu rýchlejšie sa vypnúť a uviesť sa do režimu hlbokého spánku. Hmotnosť prikrývky pôsobí na svaly, šľachy a kĺby a umožňuje vám tak lepšie ovládať telo. Sú za to zodpovedné hormóny šťastia, serotonín a melatonín, hormón spánku, ktorý sa uvoľňovanie a jeho tvorba je podporovaná a pri používaní záťažovej deky. Tlak prikrývky na telo navyše znižuje hladinu kortizolu (kortizol je takzvaný stresový hormón). Uvoľňujú sa svaly a nervový systém, znižuje sa úzkosť a telo sa celkovo ľahšie zotavuje z nahromadeného stresu a napätia.
Zhrnutie:
- Zaťažená deka zintenzívňuje vnímanie vlastného tela a okolia
- Situácie plné strachu a paniky sa dajú lepšie kontrolovať a obmedziť
4/ Záťažová deka - kontraindikácie
Existuje len málo kontraindikácií a rizík spojených s používaním záťažovej prikrývky. Odborníci ju neodporúčajú deťom do 2 rokov, pretože môže predstavovať riziko udusenia počas spánku alebo hry. Pred nákupom sa vždy poraďte so svojím pediatrom a terapeutom senzorickej integrácie.
Deka môže byť nevhodná aj pre ľudí, ktorí bojujú s niektorými chorobami. Medzi nimi vynikajú:
- obštrukčné spánkové apnoe,
- astma,
- klaustrofóbia,
- lámavosť kostí,
- osteoporóza.
Vyššie uvedené stavy môžu spôsobiť ťažkosti s dýchaním, oslabiť štruktúru kostí a zvýšiť úzkosť. Dodatočné vonkajšie zaťaženie by mohlo tieto symptómy zintenzívniť a viesť k prehĺbeniu patologických stavov.