Testy a štúdie so záťažovými dekami
Často sa nás pýtajú, či bola účinnosť vážených prikrývok niekedy vedecky dokázaná. Odpoveď sa ukáže byť komplikovaná.
Nižšie stručne vysvetlíme, prečo je ťažké jednoznačne dokázať účinnosť záťažových prikrývok. Je to spôsobené jednak vysokými nárokmi kladenými na vedecký výskum a jednak výzvou vedieť zmerať pohodu človeka v testoch. Ľudské telo s rôznymi emocionálnymi stavmi je dynamické a komplexné, preto výsledky takýchto štúdií mohli byť len čiastočne využité ako dôkaz účinnosti vážených prikrývok.
Záťažové prikrývky preto odporúčajú terapeuti aj pacienti, najmä vďaka ich vlastným pozitívnym skúsenostiam. Odvolávame sa aj na názory našich zákazníkov, takže vždy sledujeme, ako môžeme optimalizovať naše produkty a zlepšiť pohodu používateľov.
Zaujímavé fakty
Napriek tomu existujú štúdie, ktoré sa tejto téme venovali a prinášajú hmatateľné výsledky.
Doposiaľ najväčšiu štúdiu skúmajúcu bezpečnosť a účinnosť zaťažových prikrývok s dospelými počas hospitalizácií v oblasti duševného zdravia, ktorá skúmala bezpečnosť a účinnosť prikrývok s hmotnosťou u dospelých, publikoval v roku 2015 tím výskumníkov, ktorý zahŕňal T. Champagne, B. Mullen ,D ,Dickson a S. Krishnamurty. Štúdia prebiehala v psychiatrickom zariadení, vyšetrených bolo 30 dospelých, hmotnosť prikrývky bola 13 kg.
Vedci dospeli k nasledujúcim záverom:
Štúdia 1 : 63 % opýtaných dospelých bolo schopných zaznamenať zníženie symptómov úzkosti po použití 13 kg prikrývky.
Štúdia 2 : 51 % účastníkov štúdie uviedlo, že ich pocity strachu poklesli, keď sa prikryli prikrývkou s hmotnosťou 13 kg. 77 % opýtaných preferovalo váženú prikrývku, ak mala hmotnosť prispôsobenú ich potrebám.
Štúdia 3 : Na otázku „Kedy sa cítite uvoľnenejšie?“ 91 % opýtaných odpovedalo: "Keď použijem váženú prikrývku."
Podľa Tiny Champagne za úspech terapie váženou prikrývkou môže takzvaná samoorganizácia. Máme tým na mysli schopnosť samostatne regulovať vnútorné procesy, či už prostredníctvom sebakontroly, alebo prostredníctvom upokojenia. Tieto dôležité procesy, pri ktorých klesá strach a zvyšuje sa uvoľnenosť, sa vyskytujú samy osebe a prispievajú k rovnováhe vo vzťahoch medzi ľuďmi. Zaťažená deka pomáha nielen pri akútnych krízach, ale možno ju použiť aj preventívne.
Záťažové prikrývky sa často odporúčajú ľuďom, ktorí trpia problémami súvisiacimi so spánkom alebo bojujú s rôznymi formami autizmu. Na túto tému existujú dve pozoruhodné štúdie:
- " Vážené prikrývky a spánok u autistických detí - Randomizovaná kontrolovaná skúška " (2014) od P. Gringas, D. Green, B. Wright, C. Rush, M. Sparrowhawk, K. Pratt, V. Algar, N. Hooke , D. Moore, Z. Zaiwalla a L. Wiggs,
- „ Pozitívne účinky váženej prikrývky na nespavosť. Journal of Sleep Medicine & Disorders “ (2015) R. Ackerley, G. Badre a H. Olausson.
Prvá štúdia hodnotila vplyv váženej prikrývky na spánok u detí s poruchou autistického spektra. Hlavný dôraz bol kladený na trvanie spánku. Štúdia zistila, že vážená prikrývka nemala žiadny vplyv na dĺžku spánku. Vedci však poznamenali, že váženú podložku preferovali deti a rodičia. Čo štúdia neskúmala, bol vplyv perín na zlepšenie kvality spánku.
Druhá štúdia ukázala, že vážená prikrývka subjektívne a objektívne pozitívne vplývala na spánok subjektov. Spánok bol pokojnejší a pohyby tela boli počas spánku slabšie, čo je indikátorom lepšej kvality spánku. Účastníci štúdie uviedli, že mali pocit, že spia lepšie a hlbšie.
Profesor Temple Grandin zistil, že hĺbková tlaková stimulácia má upokojujúci účinok na nervový systém, zatiaľ čo ľahký dotyk stimuluje nervový systém. Väčšina ľudí pozná pocit fyzického a duševného uvoľnenia, ktorý prináša masáž. Na podobnom princípe funguje vážená deka. Hlboký tlak vyvíjaný váhou uvoľňuje telo, čo spôsobuje, že sa produkuje viac serotonínu. Serotonín sa potom premieňa na melatonín (hormón spánku). Telo dostane jasné znamenie, že teraz môže bezpečne spať.
Viac zaujímavých článkov o terapeutických prikrývkach nájdete tu:
Nižšie nájdete zoznam ďalších vykonaných štúdií: